Česky

vícemistr světa, trojnásobný mistr Evropy, zasloužilý mistr sportu ČSSR

Za dobu své sportovní kariéry jsem absolvoval celkem 62 soutěží
Mistr ČSSR
1974
1975
1976
1977
1978
Mistr Evropy
1975 - Amsterodam, titl. abs. vítěze
1977 - Nimes
Mistrovství světa IFBB
1976 - 4. místo - Montreal
1977 - 3. místo - Nimes
1978 - 2. místo - Acapulco


1978
Začal jsem zlepšovat své nedostatky v objemech lýtek a tricepsu, v přípravě přijímal max. 3800 kcal a 250 gr bílkovin ve formě tvarohu, hovězího masa, vajec a ryb. Trénoval jsem dvoufázově 6x týdně. V tomto roce se ale stalo několik nepříjemných událostí – zlomil jsem si ruku na vojenském mimořádném cvičení a mistrovství Evropy v řecké Soluni – kde jsem chtěl obhájit svůj třetí titul – se zrušilo - z důvodu ničivého zemětřesení.
Přesto jsem znovu dokázal zvítězit na mistrovství ČSSR v Komárně s historicky absolutním nejvyšším ziskem bodů a ve své kategorii před druhým Liborem Minaříkem a Antonem Holičem.

Náhradou za zrušené ME jsem byl s Aloisem Pekem navržen do Exhibičního utkání USA – versus zbytek světa.

V přípravě jsem denně nazvedal 75 – 80 tun a vykonal kolem 130 serií. Chyběla nám jakákoliv regenerace, sauna , masáže, nehledě na skutečnost, že svaz neposkytoval kromě letenek reprezentantům žádné kalorné ani kapesné na tyto reprezentační soutěže. Vysoká únava a aspirace se projevily kromě zranění zad výsledky v soutěži v kalifornské Santa Monice v diváky zcela zaplněném 5000 sále Shrine Auditorium.
USA zvítězily rozdílem 19 : 11, mými soupeři v mé kategorii byli Ron Teufel a Leon Brown. Po skončení utkání vyvrcholil večer soutěží A Night of Champions, kde zvítězil Roby Robinson před Royem Callanderem a Boyerem Coem.

Velký dojem na mne zanechala Goldś Gym , kde jsem se na soutěž připravoval ve společnosti prezidenta IFBB pana Weidera Následovalo v září několik exhibičních seminářů ve Švýcarsku společně s Robertem Dantlingerem na téma volných sestav, tehdy revoluční choreografické československé školy prezentované dokonalým sladěním kulturistických pohybů na zvolenou hudbu

Mistrovství světa - Mexico Accapulco Teotihuacan Hall - 4. 11. 1978

Odlétal jsem zde společně s Robertem Dantlingerem. Poprvé jsme v reprezentaci dostali z oddělení vrcholového sportu fortifikovanou stravu. Po týdenní aklimatizaci a opalování jsme soutěž zahájili před 3000 diváky.
Při účasti 28 závodníků z 24 zemí světa získal ve své kategorii Robert Dantlinger bronzovou medaili. V mé váze do 90 kg startovalo 32 závodníků z 28 zemí, byli zde také Johny Fulller, Jacques Neuville, Karl Bloemer, Mike Watson, Andreas Cahling, Santos Ramos. Získal jsem zde 2. místo a porazil mne jen vítěz Tom Platz. Ten svou nominaci do týmu USA získal na poslední chvíli - i přes nesouměrnou postavu - kalkulací trenérů, která se nakonec potvrdila, že mu rozhodčí díky excelentním nohám odpustí jiné nedostatky. Třetí místo získal nejistý a v závěru i netakticky vyčerpaný Darcy Beckles. Mé druhé místo – zisk stříbrná medaile z MS – pomohlo také i k umístění ČSSR - druhé celkové místo mezi národy.

1 - 2 - 3 - 4 - 5